Zarzecze – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Łodygowice, 2 km na północ od Żywca.

Zarzecze leży w kotlinie Żywieckiej, zaraz koło miasta Żywiec, nad jeziorem żywieckim. Dotrzeć tu można na różne sposoby. Jadąc pociągiem do Żywca należy wysiąść na stacji Pietrzykowice Żywieckie, jest to jedna stacja przed Żywcem jadąc od Bielska-Białej. Najdalej bez przesiadania się na inny pociąg do Żywca można dojechać z Katowic - pociąg ten kursuje aż do Zwardonia, który leży na granicy polsko-słowackiej. Z Żywca można dojechać autobusami komunikacji miejskiej o numerze 6 i 9, które zatrzymują się na czterech przystankach w Zarzeczu. Z Bielska kursują również autobusy PKS do Żywca które przejeżdżają przez Zarzecze. Jadąc samochodem od Bielska-Białej należy skręcić w lewo przed PSB (składami Polskich Składów Budowlanych), jadąc na Tresną.

Atrakcje Zarzecza

Zarzecze to przede wszystkim miejscowość leżąca w kotlinie żywieckiej. Oznacza to że ze wszystkich stron moją miejscowość otaczają góry.

Zdobywanie szczytów gór to wyczerpująca rozrywka. Daje ona jednak u kresu wyprawy niezapomniane wrażenia, jestem tego żywym dowodem. Na mniejsze szczyty takie jak np. Magórka można wyjechać rowerem, lecz zadanie to wykonalne jest tylko dla najbardziej wytrwałych. Mi udało się dopiero za trzecim razem, może dlatego że pierwsze dwa razy myliłem szlaki?

Wycieczka po Pętli Beskidzkiej czyli po wszystkich ważniejszych miejscowościach jest bardzo częstym zjawiskiem wśród przyjeżdżających do Zarzecza wycieczek. Dużą atrakcją jest zwiedzenie miasta Adama Małysza czy Szczyrku, miejscowości te leżą parę minut jazdy samochodem od Zarzecza, rowerem to ok. 2 dla słabszych 3 godzin.

Płynąca przez Zarzecze niewielka rzeka Żylica to nie jest tytułowa rzeka za którą leży nasza miejscowość. Wpływa ona do jeziora które jest głównym powodem przyjazdu większości turystów, może dlatego że są jednymi z niewielu miejsc gdzie zezwala się na kąpiele. Widok spędzających nad jeziorem długie godziny rybaków oraz istnienie raków dowodzi czystości żywieckiego jeziora.

Mnogość barów, ośrodków wczasowych, miejsc gdzie można przenocować, zażyć sportów także wodnych to duży plus naszej miejscowość. Możliwość jazdy konnej po ulicach Zarzecza to kolejna rzecz przyciągająca tak wielu turystów. Działające u nas stowarzyszenia i firmy są organizatorami wielu festynów, na których się można wspaniale bawić.

Te wszystkie rzeczy tłumaczą tak mnogą obecność ludzi chcących odpocząć od miejskiego zgiełku w Zarzeczu, powinieneś się do nich przyłączyć i Ty.

Zapraszamy!

TOP